Borsada kaybetmek yoktur, vazgeçmek vardır


“Borsada kaybetmek yoktur, vazgeçmek vardır” yazımızda size elinizdeki malı kaptırmamanın yollarını anlatacağız. Borsada kazanmanın sırrı, ilk yazımızda belirttiğimiz üzere iki özellik ile doğrudan alakalıdır: 1. İhtiyacın olmayan para ile oyna. 2. Peygamber sabrına sahip ol.

Borsada kazanmak için bu ikisine sahip değilseniz, yüksekten aldığınız hissenin değeri yükselene kadar bekleyemeyecek ve zararınızı kesinleştireceksiniz demektir. Sizlere bu yazımızda bu iki özelliğe nasıl sahip olunduğunu NIBAS kodlu kağıt üzerinden anlatmaya çalışacağım.

NIBAS’a ilk bulaştığımızda tarih 27 Nisan 2018 idi. Aşağıdaki tabloda görülebileceği gibi 2500 lot 1,94 fiyattan alındı. O tarihten sonra kağıdın spekülatörü ( Rivayete göre şirket sahibinin ta kendisi) kağıdı periyodik olarak aşağı düşürdü. 11 Mayıs’a geldiğimizde kağıdın fiyatı 1,51 idi. Periyodik olarak düşen kağıtlarda maliyet düşürmek için alttan alım yapmanızın bir sonu yoktur. Öyle ki hisse sayan bu insanlar sizden aldıklarının daha altına kadar düşürürler fiyatı ve gelin görün ki tarihler Kasım 2018’i gösterdiğinde kağıdın fiyatı 0,60’larda idi. Üstelik aylarca NİBAS bu fiyatlar arasında gitti geldi. İşin daha vahimi 0,60-0,61 arasında günlerce gezinerek kağıda sahip küçük yatırımcıyı bezdirmek için ellerinden geleni yaptılar.

Bu tabloda gördüğünüz üzere 11 Mayıs itibariyle elimizde 8460 lot vardı ve ortalama maliyeti 1,63 idi. Yatırdığımız para 13.850 TL iken aylarca elimizde kalan para 0,60 maliyetle 5.076 TL’ye geliyordu. Yani paramızın 8.850 TL’si zarardı. SPK’ya, CİMER’e çokça şikayetler yapıldı ama dolandırıcıların oyunlarının sonu gelmedi. Küçük yatırımcı kaderine terk edildi. Forumlarda çokça insanın aile düzenlerinin bozulduğu, boşananların olduğu, ev ve arabasını satmak zorunda kalındığı yazıldı. Kumar haline getirilen ve kurallarla işletilmesi gereken borsamızda tek yapılan kağıdın arada bir brüt takasa alınması, bazı spekülatörlere para ve men cezaları verilmesi oldu ama kumar devam etti.

Yatırdığımız para az olmasına rağmen Kasım ayının ortalarına kadar yani nereden baksanız 7 ay sabrettik. Çünkü biliyorduk ki bu kağıt eninde sonunda yükselecekti. Aşağıdaki tabloda gördüğünüz gibi öyle de oldu. Aylarca 0,60-0,61 arasında gidip gelen kağıdımız bir anda çıkmaya karar verdi ve biz de 28 Kasım’a kadar sabrederek 1,70’ten kağıtla vedalaştık. Üstelik bu süre zarfında kağıt birkaç gün üst üste tavan tavan gitse de maliyet düşürmek için kılımızı dahi kıpırdatmadık. Belki 500 lira kardan fazlasını elde edebilirdik ama bunu tercih etmedik. Çünkü bu kadar pişman eden bu kağıda artık güvenimiz kalmamıştı.

Investing.com

Investing.com

Borsada kazanmanın yollarına bir maddemizi daha eklemiş olduk: Vazgeçmemek. Bunu da ilk paragraftaki iki altın kurala borçlu olduğumuzu belirttik. Sonraki yazımız yine NIBAS kadar bizi ser sefil yapan, bıktıran ama pes etmediğimiz Isfin olacak.

Görüşmek üzere.

Yararlanılan kaynaklar: