Borsada Nakitte Kal!


“Borsada nakitte kal”, altın kurallardan bir diğeridir. Bazen beklemek ve en uygun zamanı kollamak en büyük kazancınızdır. Borsada kaybeden çoğu yatırımcı, aldığı kağıdı kısa veya en fazla orta vadede almayı umarken hatalı ve aceleci kararlar verilerek alınan hisseler nedeniyle umutsuz birer uzun vadeciye dönmektedirler.

Borsada nakitte kal ne demektir? Örneğin 100 bin liranız var diyelim. Genellikle KY’nin büyük kısmı tüm parasını kağıda yatırmış olur. Oysa ki paranızın bir kısmını nakitte tutmanız, olumsuz bir ulusal veya küresel şokta olası zararlarınızı önleyebileceği gibi mevcutta zararda olan kağıtlarınızı daha düşükten alarak maliyetinizi düşürmenizi sağlayabilecektir.

Borsamız genellikle yabancı fonların aksiyonlarına göre manevra yapmakta. Örneğin 12 Aralık’ta hükümetimiz Fırat’ın doğusuna operasyon düzenleneceğini açıkladığı anda endeks 1 dk içinde 1000 puan kadar düştü. Ve bugün 13 Aralık’ta Merkez Bankası faizleri serbest tuttu. Bu iki şoktan ilki piyasadaki hemen tüm kağıtları hallaç pamuğu gibi attı. Portföylerimizin bir kısmı zarar yazdı. Panik olmadık ve satış yapmadık. Üstelik portföyümüzün %60’ı kağıt, % 40’ı nakitti. Buna rağmen dip yapan kağıtları toplamak için acele etmedik. Çünkü biliyorduk ki borsada dibin dibi vardır.

Bekledik. Ve bugün faiz kararı sonrası piyasada fazla oynaklık olmayınca anladık ki piyasa, ABD ile olası bir krize odaklanmıştı. Biz de bunun bilincinde olarak bugün de nakitte kalmayı tercih ettik. Gün sonu değerlendirmemizde şöyle çarpıcı bir sonucu elde ettiğimizi gördük. Dünkü şok sonrası bugün al – sat veya al – tut yapmayı düşündüğümüz kağıtların yarısından fazlası günü ilk günün de altında kapatmıştı.

Dolayısıyla bugün kazanamadık veya az kazandık ama KAYBETMEDİK. Bazen kaybetmemek, en büyük karınızdır. Ve bunu sıkılacak mermimiz olmasına borçluyuz. Elinizde her zaman şoklara karşı nakidiniz olsun. Üstelik emniyet sibobu olarak kullanacağınız bu nakit, yalnızca maliyet düşürmek için değil; dibin dibini gördüğünü düşündüğünüz yeni kağıtları almak için de bir fırsat olabilir.

Ve en önemli cümleye gelelim: Portföyünüzün tamamını kağıtlara yatırmayın. Kalan nakidin bir kısmıyla oynasanız bile en acı reçete için yine de elinizde nakidiniz olsun.

Borsada nakitte kalmak, sizin borsada olgunluk katsayınız ile alakalıdır. Sabreden kazanır, acele eden kaybeder. Bu kadar basit.

Yeni yazılarda görüşmek üzere.