Borsada Stop Nasıl Yapılır?


“Borsada Stop Nasıl Yapılır?” yazımızda her canınız istediğinde stoploss yapmamanız gerektiğini anlatacağız. Bunu da örneklerle ve yaşanmış tecrübelerle detaylandıracağız. Öncelikle stoploss nedir, buna bakalım:

Stoploss, aldığınız bir kağıdın gün içerisinde şok bir satış dalgasıyla belli bir fiyatın altına indiğinde şartlı emir talimatıyla girdiğiniz satış fiyatıdır. Dikkat edilmediğinde can kurtaracak bu bilgi, bazen ise elinizdeki malı kaptırma nedeniniz olabilir. Örneğimizi KLNMA ile verelim. Uzun zamandır 30-32 arasında git gel yapan kağıdımız, 12 Aralık’ı 28 ile kapattı. Üstelik kağıt ile ilgili beklentiler ve resmi açıklamalar olmasına rağmen. Maliyeti 32 ve üzeri olan bir çok insan, internette yazılıp çizildiğine göre kağıda şartlı emir girdi. Ve sadece 2 dakikada kağıt -20 yaptı. Biliyorsunuzdur, borsada bir kağıt en fazla %20 verir. Yani 100 liraya kazanabileceğiniz maksimum getiri 20 TL’dir. KLNMA, brüt takasta olan bir kağıt. Yani günlük al sat yapamazsınız ama bugün kağıdı -20 yapıp ardından +20 yapan güruh, rotanın devam etmesi durumunda pazartesi günü 100 liraya 40 lira kazanabilecek. (**) Burada bizi ilgilendiren kısma gelelim.

Maliyeti 32 ve üzeri olan yatırımcı şartlı emir ile örneğin KLNMA 26’nın altına inince satış yapılması emri girdi. Haliyle piyasa açılır açılmaz kağıt -20’yi de görünce otomatik olarak kağıdı 26’da satmış oldu. 32 TL’den 100 lotu olan yatırımcı anında 600 lira zarar etti. Daha büyük zarardan kurtulduğunu düşünmüştü ki kağıt 29’ları tekrar gördü. Yani stop girmemiş olsaydı mevcut durumu 300 lira zarar olacaktı. ( Günü 25 küsür ile kapattı, örnekleme olarak anlatılmıştır.)

Stoploss’un lehimize durum yaratabilmesi için kağıdı aldığımız maliyetin, stop’un gün içi %20’lik diliminin yukarısında olması gerekir. Dedik ki bir kağıdın günlük getirisi en fazla %20’dir. Üstteki  (**) durumu istisnadır. Eğer kağıdı 18 liradan aldıysanız ve kağıdın mevcut değeri diyelim ki 30 ise gün içinde stoploss’ u 25’e (30/1,2) ayarlamanız mantıklıdır. Böylece kağıt 25 liraya düşse bile şok bir satışta 100 lotta 700 lira karı garantilemiş olursunuz.

İşin kötü yanı büyük yatırımcıların çalıştıkları aracı kurumlardan belli bir ücret veya komisyon karşılığında satın aldıkları farklı yatırım izleme araç ve programcıklarıyla sizlerin stoplarınızı görebiliyor olmalarıdır. Bu nedenle zorunlu olmadıkça stoploss kullanılmasını ben tavsiye etmiyorum. Belki yüklü risk aldığınız kağıt varsa en azından az zarar veya karla çıkma amaçlı yapılabilir.

Yeni yazılarda görüşmek üzere.