Borsada Dip Yapan Hisseler


Borsa ile uzaktan veya yakından alakalı çoğu insan için çok önemli bir konudur dip yapan kağıtlara alım yapmak. Genel geçer ve kabul gören teknik, bir kağıdın yükselirken alınması ise de daha çok sabır ve merak gerektiren asıl konu, dip yapan kağıtları bulmaktır. Bu, teknik analiz kadar sabır ve tahmin gerektiren bir yetenektir. Teknik analizin çok az kağıtta işlediği borsamızda KY dediğimiz çoğu küçük yatırımcı, kısa sürede çok getiri elde etmek veya günübirlik al sat yörüngesinde olduğu için çok önemli bir hususu unutmaktadırlar: Dibin dibi vardır!

Bir kağıdın dip yapacağı seviyeyi kestirmek oldukça güçtür. Tecrübeden daha fazlası gerekir. Belki şans, belki katlanabilir risk iştahı seviyesi. Kimi zaman gün içinde -20 yapmış bir kağıdı alırız ve aynı gün +20 kapatıp 100 liraya 40 liraya kar elde edebiliriz. Ama mesela bir EUKYO durumunda olduğu gibi 4 gün boyunca taban yaptığını gördüğümüz kağıdı 4. tabanda alırız ve ertesi gün ve bir sonraki gün de taban yemesini büyük bir hayal kırıklığıyla izleriz. Bazılarımız dayanamaz ve daha alımdan sonraki ilk tabanda kağıdı satıveririz.

Yalnızca sabırlı olanların kazanacağı borsamızda sabredemeyenler kaybederken, sabredenleri ödül beklemekte midir? Bu sorunun cevabı, FLAP gibi sabır katili kağıtlarda belirsizdir. 27’lerden 16’lara düzenli olarak düşen kağıdın buralarda dip yaptığı yanılgısına düşmemiz uzun sürmedi. Maalesef çıkarken kimsenin ‘ Bu kağıt niye yükseliyor?’ dile sormadığı ve otoritelerce yeterli müdahalenin yapılmadığı kağıt düzenli olarak düşmeye devam etti ve kimse gıkını çıkarmadı. Kağıdın maliyetini düşürmek için sırayla 8 ve 6’larda; en son olarak da geçtiğimiz günlerde 3’lerde alım yaparak maliyetimizi düşürdük. Ama maalesef bu kağıt düzenli olarak düşmeye devam etmekte ve elimizden maliyet düşürmekten başka çare gelmemekte. FLAP ile ilgili detaylı yazımızı haftaya yazacağız.

Görüldüğü gibi borsada dip yapan kağıtları yakalamak oldukça meşakkatli. Atıl ve uzun süreli kullanılmayan paranın tahsis edilmesi önemli. Çünkü dibi sadece tahta yapıcı FİLler bilir. Sizler sadece piyonsunuz. O seviye gelene kadar sabretmeniz gerekebilir. Dibin dibine gördükten sonra kağıt eninde sonunda yükselecektir. Bu cümlemizin istisnası şu an için FLAP olarak görünüyor.

EUKYO örneğinde 0,85’den aldığımız kağıdı 1 ay kadar bekledikten sonra sahibi olduğumuz derinlik programı aracılığıyla hareketliliği olumlu olarak değerlendirip altlardan alım yaparak maliyetimizi 0,76’ya çektik ve geçtiğimiz günlerde 0,87’den satarak kağıt ile vedalaştık. EUKYO’dan kar ile çıkmamızda üç etken önemli rol oynadı:
1. Sabır
2. Orta vadede ihtiyaç duyulmayan para
3. Maliyet düşürmek için kenarda bekletilen atıl para oluşu

Görüldügü gibi her biri birbiriyle bağlantılı ve tek başına yeterli de değiller. Bu arada dip yapan hisselere yatırım yapanlara ÖLÜCÜ dendiğini de hatırlatalım. Yeni yazılarda görüşmek ümidiyle.