Borsa Yorumları


Borsa Yorumları“, borsada işlem gören kağıtlarla ilgili devamlı bilgi akışı olmayan veya bilgi akışı olsa bile tecrübesizliği nedeniyle diğer yatırımcıların eğilimini görmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Bunu yöntem yapan ise ‘görmek’ için kullanılan bu kriterin, yanlış ellerde sizi yönlendirici olabilmesidir. Öyle ki insanların tercihlerini göreyim derken onları yapmamanız beklenir.

Özelikle Twitter ve Investing gibi sitelerde çokça küçük yatırımcı kendi aralarında fikir alışverişi yapabilmektedir. Ama maalesef bu kullanıcıların bir kısmı, kağıdın tahta yapıcısının ekibinden olabilmektedirler. Nitekim bazı kağıtlarda ‘Alın, kaçırmayın, akşamdan serbest emir girin.’ gibi yönlendirici tavsiyeler yazan bu kişilere kanan pek çok yatırımcı yönlendirilmekte, ertesi gün düşen kağıtlara hazırlıksız yakalanılması nedeniyle küçük yatırımcı ilgili kağıdı yüksek fiyattan maliyetlenebilmektedir.

Çok yakın bir zamanda SPK da harekete geçerek bu tür yanıltıcı, yönlendirici ve yanlış bilgi bulunduran yazışmalar ile ilgili sosyal medya ve ilgili siteler nezdinde araştırmalar yaparak suç duyurusunda bulunmaya başlamıştır. Buna rağmen borsamız halen spekülatör ve manipülatörler ile bunların maşalarının eline teslimdir.

Buna yakın bir örnek olarak SAMAT ve ALYAG firmalarını verebiliriz sanırım. Mart 2019’daki yerel seçimlerin afişleriyle ilgili SAMAT’ın 35 milyonluk ihaleyi kazandığını yazan kişilere kanan pek çok insan ( Maalesef bu gruba biz de dahiliz) kağıdı 1-1,15 arasında maliyetlendik. Kağıtla ilgili iddiaların ayyuka çıktığı gün kağıt 1,15’leri gördü. Bir tür ‘Gel, gel’ yapıldı. 26 Aralık itibariyle ilgili kağıt 0,98’de kapattı. Bunda cumhurbaşkanımızın ‘Seçim afişleri israftan başka bir şey değil’ açıklaması etkili olsa da birilerinin kağıtla ilgili piyasa dolandırıcılığı yaptığı da bir gerçek.

Bir diğer kağıt da ALYAG. Arazi ve makinelerini satan firmanın kasasına milyonlarca tl’nin gireceği bilgisi pazarlandı ve çoğu yatırımcı kağıdı 1 ve üstü maliyetlendi. Kağıt şu günlerde göz altı pazarında ve 26 Aralık’ı 0,48 olarak kapattı. Tabanın ne olacağını kestirmek güç. Belki yarın bir -20 daha yiyecek. Olan küçük yatırımcıya oldu.

Bu nedenle sanal alemde bilgilenmek için okuduklarınızı uygulamadan önce her bir kağıdın hikayesini iyice öğrenin. KAP’ta yayınlanmayan haberlere itibar etmeyin. KAP’ta yayınlanan haberi görünce ‘Bu kağıt uçar, gider, hemen alayım’ demeden önce ertesi günü bir izleyin. Tavan olacağınızı düşünürken kağıdı tabanda kapatmayın. Gördüğünüz gibi biz de bu iki örnekte olduğu gibi hata yapabiliyoruz.

Yeni yazılarda görüşebilmek dileğiyle.