Corona Virüs Sonrası Borsa

Çok değil Mart 2020’de Türk ve Rus tarafının İdlib ile ilgili uzlaşısını beklerken bir anda hayatımıza girdi corona virüs ve halen azalmaya devam etse de etkilerini yaşıyoruz. Borsamızın günlerce taban taban gittiği mart sonrası dönemde SPK da votaliteyi azaltmak adına bazı kısıtlamalara gitti. Örneğin günlük artış limitini %20’den %10’a indirdi. Bu yukarı yönlü hareketler için de geçerli olunca günlerce taban taban gitmiş kağıtlardan zarar eden binlerce küçük yatırımcı mağdur oldu ve bu kararın hakkaniyetini ölçer oldu.

Malesef bu dönemde biz de tamamen  malda olduğumuzdan ana paramızın yarısına yakın bir zarara girdik. Yeni yeni toparlanan borsamızda hala bu seviyenin %10’larda tutulması, bizleri mağdur etmeye devam etmekte.

Corona Sonrası Zararları Nasıl Telafi Ettik?

Borsacılar arasında sıklıkla kullanılan ‘kol kesme‘ kararını vermek durumunda kaldık. Bunu yaparken zarar ettiğimiz hangi kağıtlardan çıkıp hangi kağıtlara girmemiz gerektiğine karar vermeye çalıştık. Burada imdadımıza RTALB yetişti. Tamamen tesadüfi ve büyük bir şans olarak KAP haberi düşmeden önce 2,30’dan alma şansını elde ettiğimiz kağıdı 39’larda sattık ama 52’lere kadar gitti. Sasa ve Dgate‘te kaybettiğimiz 50 bin TL’ye  yakın zararı yaklaşık 10 kat karla kapatmayı başardık.

Bu, tesadüfi ve planlanamaz bir kurtuluş operasyonuydu. Her zaman bu kadar şanslı olamayabiliriz. Biz sadece kol kesme cesaretini göstermenin ve doğru zamanda doğru kağıdı almanın ödülünü aldık.

Corona sonrası öğrendiğimiz bir diğer ders, her zaman malda olduğumuz tutarın iki katını nakit tutmak oldu. Bu, özelikle 6,10’lara kadar düşen Dgate’i toplama ve geçtiğimiz günlerde 9,50’den satma şansını sundu bize. Ve yine 5’lere kadar düşen Sasa’yı yine 10’larda satabildik.

Elbette ki tüm zararlarımızı çıkaramadık ama Rta‘dan aldığımız muazzam kar bunun acısını unutturuyor.
Şimdi önümüzde neler var, nelere dikkat etmeliyiz?

Biz her zaman nakidiz. Günlük al sat modeline döndük diyebiliriz. Neden? Çünkü 103 bin sınırına varmadan önce İngiltere merkezli bankaların TL oyunu sonrası endeksin bir hafta boyunca nasıl limoni olduğunu ve kağıtlardan çıkan yabancı satışlarını gördük ve bizim da risk iştahımız azaldı. Bunun sonucu olarak büyük oranda nakit kaldık, zarar ettiğimiz kağıtların maliyetini düşürmek için alttan toplamaya çok istekli olmadık ve destek olduğuna karar verdiğimiz fiyatlardan girmeyi ilke edindik.

Corona öncesi 30 kadar olan hisse senedi sayımız 5’e düştü ve bilançoların açıklanacağı / açıklandığı şu günlerde bunları da güzel bir karla satmayı ve tamamen nakide dönmeyi planlıyoruz.

Gerek sosyal medyada ayyuka çıkan ‘sonbaharda seçim’ iddiaları, gerekse Hafter‘in densiz tehditleri, gerekse Swap ile engellenmeye çalışılan büyük oyun neticesinde borsamızın 120 binlere olan yolculuğunun sancılı olabileceğini düşünüyoruz.

Ülkemizin pandemi sonrası Avrupalı şirketlerin Çin’e alternatif pazarlar aradığı haberlerinden hareketle pozitif ayrışacağını düşündüğümüzden, sokağa çıkma yasaklarının bitmesi ve AVM’lerin açılması, Cumhurbaşkanımızın yazılımcı açıklaması nedeniyle portföyümüzde yazılım, gıda, ambalaj ve havayolu kağıtlarını tutuyoruz. Ama dediğimiz gibi şimdilik ve makul karlarda nakide dönme niyetimiz var.

Herkese bol şanslar.

Corona Virüs Sonrası Borsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir