27-30 Mayıs haftasında borsada satıcılı bir seyir seyrettik. Örneğin 53 gibi güzel bir fiyatla maliyetlendiğim Pgsus’u  haftasonu dünya siyaseti gerilebilir endişesi ile nakit geçirmek için 58 gibi bir fiyattan sattım ve karanlık oda dediğimiz 18.00-18.05 zaman aralığında kağıt 60,05 ile kapandı.

İyi bir borsa yatırımcısı tüm yerel , bölgesel ve küresel haberleri didik didik etmek zorunda kaldığından malesef bu tür fazlaca abartılmış haberleri de dikkate almakta ve yatırım kararlarını alırken hatalar yapabilmekte. Buna benzer şekilde burada daha önce anlattığımız gibi sanal ortamda çok fazla bilgi kirliliği var ve bunların bir kısmı kasıtlı olarak efendilerine köpeklik yapan maşaların ve satın alınmış piyonların piyasayı yönlendirmek için yaptığı haber bombalamalarıdır.

Bunun sonucu olarak nasıl Pgsus’tan erken ayrıldıysak aynı şekilde benzer haber kaynaklarında Trump’ın akşam saatlerinde Çin ile ilgili sert açıklamalar yapacağı bilgisi de pompalanınca biz de satıcı tarafına geçtik ve uzun süredir elimizde 38 ile maliyetlendiğimiz Klnma‘yı 40,40 gibi satmamızla kağıdın 42,46’lara çıkması bir oldu. Lotların sayıldığı borsamızda bir ikinci vahim hata daha. Aynı hatalara düşmemeniz için yazıyoruz bunları.
Oysa ki aşağıdaki gibi Trump sadece şunu dedi:” Çin, ABD ekonomisine milyarlarca dolar zarar verdi.”

Dünyanın en gelişmiş silah teknolojisine sahip olduğunu Pentagon’un bile kabul ettiği bir dünyada Amerika’nın Çin’e bağımlı olduğunu bile bile iki ülke arasında savaş kelimesinin kullanılması bile manipülasyondur. Kaldı ki borsamız malesef hala çok kırılgan ve klavye başındaki tombul parmakların iradelerine göre kazanıyoruz veya kaybediyoruz.

İşin özeti her bilgiyi takip edin ama mutlaka tartın ve olası her şoka karşı ‘ Nakit candır’ demeyi ihmal etmeyin.

Borsada algı operasyonları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir