Meke Gölü‘ne uzun zamandır gitmeyi düşünüyordum. Nihayetinde geçen sene gittik. Açıkçası bir fotoğrafçı olarak insanoğlunun oluşumuna hiç bir katkıda bulunmadığı bir doğal harikanın insan eliyle ölmesini seyretmenin ve karelere kaydetmenin acısını yaşadık.

Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan bu devasa krater gölünün etrafını saatlerce gezdik, fotoğraflar çektik ve drone ile üzerinde uçtuk. Malesef ölümünün geciktirilemeyeceği ve bitirilemeyeceği bu doğa harikası, unutulmuşluğun acısı içinde yakın bir zamanda tamamen yok olacak.

Dünyanın nazar boncuğu olarak adlandırılan gölün kurumasındaki esas nedenin ise kuraklık ve yanlış sulama politikaları olduğu artık klişe bir gerçek. Nedenler bilinirken zamanında önlem alınmaması ise yerel yönetimlere hesap sorulmasını gerektiriyor belli ki. Bu cinayetin sorumlusu her kim ise kamu vicdanında suçludur.

Gezimiz boyunca gördüğüm en feci manzara ise, zaten kuraklıkla cebelleşen gölün çevresinin katı atık varilleri de dahil olmak üzere çeşitli insan yapımı çöplerle dolu olması idi.

Gözünüz aydın, dünyanın gıpta ile baktığı ülkemizi yerel yönetimler gözümüzün içine baka baka öldürüyor.

Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, gölü besleyen yer altı sularının seviyesinin arttırılması ile ilgili çalışmalar yapıldığını söylemiş. Sonucu hep birlikte göreceğiz.

 

 

Meke Gölü Ölüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir